Pravidelné prohlídky domu - praktický návod

Klientům ES provádíme pravidelné bezplatné prohlídky domů. Pro všechny ostatní přinášíme návod, jaké prvky pravidelně ročně kontrolovat.

Pravidelnou prohlídkou svého domu předejdete případným větším opravám. Pravidelný dohled a drobné opravy zajistí vysokou hodnotu Vašeho domu po celá desetiletí. Jste-li klientem ES, prohlídky Vašeho domu jsou naší starostí. Vám ostatním můžeme posloužit návodem, co každoročně na svém domě zkontrolovat. Zde jsou nejdůležitější položky, které by zcela jistě neměli ujít Vaší pozornosti.

Krytina – vizuální kontrola, zejména po zimním období, kontrola úžlabí, případná oprava uvolněných tašek, výměna prasklých tašek.

Svody, okapy, lapače střešních splavenin – vyčištění okapů po podzimním období, vyčištění sítek lapačů střešních splavenin.

Krov – vizuální kontrola konstrukce v půdní části.

Oplechování komínu - kontrola silikonů v místě střetu oplechování a komínového tělesa, příp. výměna.

Oplechování balkonu – kontrola silikonů v místě střetu oplechování a dlažby, příp. výměna.

Palubky – kontrola nátěru, kontrola případných mezer, kdy dojde k seschnutí a vypadnutí per z drážek.

Sádrokartonové konstrukce – kontrola těsnosti půdního skládacího schodiště, vlivem netěsnosti dochází k vznikání vodního kondenzátu v půdním prostoru, což má za příčinu plíseň na krovu a v zimním období vznik námrazy v půdním prostoru.

Okna, dveře – kontrola těsnosti, promazaní kování olejovou emulzí, zejména pohyblivých částí.

Zdravotně technické instalace - těsnost systému. Kromě běžné vizuální kontroly v technické místnosti je dobré kontrolovat napojení spotřebičů jako je pračka, myčka, též vodovodní baterie atd. Zejména spínáním myčky a pračky při napouštění vody dochází k „ cukání“ přívodní hadice a dojde časem k jejímu uvolnění od roháčku, případně prodření hadice o korpus kuchyňské linky. Toto se též týká zaústění odpadních hadic spotřebičů.

Komín – revize každý rok, kontrola průduchu např. zrcátkem (jednoduché - účelné)

Topení - tlak v systému, odvzdušnění topných těles, doplnění tlaku, co se týká údržby TČ.

Vodoměrná šachta - těsnost – zda není zaplavena vodou.

Vlhkost interiéru – indikátory chybného vytápění RD ( plíseň na SDK....) vlivem používání lokálního zdroje tepla ( krbová kamna, krbová vložka). Toto je častá chyba klientů.

V případě, že RD je napojen na studnu jako hlavní zdroj vody, je nutné jedenkrát za rok dotlakovat aquamat přes ventil např. auto pumpičkou, příp. domácím kompresorem. V případě chybného tlaku spíná čerpadlo na vodu při každém otočení vodovodního kohoutku, vede to k rychlému opotřebení čerpadla

Hromosvod – kontrola napojení střešních svodů k zemnícímu pásku.

Zábradlí balkonu – kontrola kotvení, případně uvolnění zábradlí.

V dalších dílech našich bulletinů Vám postupně budeme přinášet další rady, jak správně udržovat Váš rodinný dům. Pokud začnete pravidelnou kontrolou těchto prvků, předejte vážnějším poruchám. Váš dům Vám tak bude radostí a místem šťastného života. A to Vám z celého srdce v ES přejeme.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 6.4.2014.
Aktualizováno: 3.4.2014 zpět

http://10-let-zaruka.ekonomickestavby.com/bulletin1403_46.cz/pravidelne-prohlidky-domu.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.